Abból az apropóból írunk most, mert az elmúlt időszakban kisebb-nagyobb mértékben ismét megjelentek versenyeink mérkőzésein a különféle, rendkívülinek minősítendő szurkolói rendzavarások, amelyekkel kapcsolatban szeretnénk felhívni a figyelmet a szabályozási háttérre. Az egyik ilyen jelenség a füsttel járó látványelemek megjelenése – ideértve elsődlegesen a füstgránátok használatát – a mérkőzések során, míg a másik a sportszervezethez tartozók – beleértve a klub egy másik csapatának labdarúgóit is – kirívó viselkedése (leginkább – finoman fogalmazva – nem sportszerű „szurkolása”) egyesületük találkozóján.
Az MLSZ Pest Vármegyei Igazgatóság Fegyelmi Bizottságának több, imént említett jellegű esemény miatt is el kellett járnia az utóbbi időben, melyeknél az adott vétségek súlyára tekintettel esetenként hosszú idejű eltiltás, vagy komoly pénzbüntetés lett kiszabva a vétkessel/vétkesekkel szemben. Ami nem csoda, hiszen az MLSZ hatályos Fegyelmi Szabályzat 8. § (3) bekezdés lentebb látható pontjai így rendelkeznek:
„Sportszervezet részéről elkövetett fegyelmi vétségnek minősül, ha:
(…)
b) a sportszervezet labdarúgója, sportszakembere, tagja, tulajdonosa, tisztségviselője súlyosan sportszerűtlen módon viselkedik;
(…)
e) nincs biztosítva a rend a sportlétesítmény területén a csapatok stadionba érkezése és a játékvezető mérkőzés kezdetét jelző sípszava között, a mérkőzés alatt, és a mérkőzés lefújásától a játékvezetők és a csapatok stadionból történő távozásáig, és főként akkor, ha a nézők:
1) engedély nélkül bemennek, vagy kísérletet tesznek arra, hogy bemenjenek a játéktérre;
2) tárgyakat dobálnak be a játéktérre, vagy annak környékére;
3) különböző pirotechnikai eszközöket használnak;
4) egyéb, a mérkőzés rendjét megzavaró rendbontó cselekményt követnek el.
f) a vendégcsapat szurkolójának cselekménye a fenti e) pont szerinti magatartások bármelyikét tanúsítja, illetve egyébként olyan sportszerűtlenül viselkedik, hogy arról a játékvezető vagy a mérkőzés szövetségi és/vagy biztonsági ellenőre a mérkőzésről szóló jelentésében említést tesz;”
Mint az a fentebbiekből is látszik, a létesítmény területén nem engedélyezett – azaz fegyelmi eljárás alapját képezi – pirotechnikai eszköz (pl.: füstgránát) használata. Úgyszintén az érintett sportszervezet fegyelmi felelősségre vonását vonja maga után, ha a sportszervezethez köthetők (súlyosan) sportszerűtlenül viselkednek a sportszervezet bármely hivatalos mérkőzésén. És ez így van még akkor is, ha – mondjuk – a klub játékosa nincs nevezve az adott összecsapásra labdarúgóként, vagy a sportszakember/tisztségviselő hivatalos sportszakemberként.
Javasoljuk, hívják fel érintettjeik figyelmét arra, hogy amennyiben a klubtól bárki a fentebb idézett cselekedetek közül akár egyet is elkövetne, úgy az az érintett személy és/vagy a sportszervezet felelősségre vonásával jár!
A mérkőzés rendjének megzavarása vétség büntetési tételeit egyébként az MLSZ hatályos Fegyelmi Szabályzatának 37. §-a részletezi.
Bízunk benne, hogy figyelemfelhívásunkkal hozzá tudunk járulni a minél zavartalanabb és a labdarúgás népszerűségét növelő mérkőzésrendezésekhez!