Az egyébként is „országos elsőséget” jelentő futballaktivitás újabb szintre emelését célozza meg az MLSZ Pest Megyei Igazgatósága azáltal, hogy a szövetség tömegesítést célzó stratégiájának megfelelően maximalizálja a versenyeztetési lehetőségeket a legnépesebb megyében. A 2017/2018-as versenyévben ugyanis nem csak a hagyományos labdarúgó szakágban indítja a lehető legtöbb korosztályos bajnokságot az igazgatóság, hanem futsalban és strandfociban is. A három szakág versenyidőszakát természetesen egymással összehangolva. Az eddig jellemzően mindössze 5–7 hónapos aktív versenyidőszak ezáltal 9–11 hónapra bővülhet, amely szakmailag kifejezetten kívánatos volna.
Noha kétségkívül igaz, hogy korábban – 2010-et megelőzően – soha nem tapasztalt mértékben, a magyar labdarúgás számos szegmensében (utánpótlás-nevelés, létesítmények építése és felújítása, tömegesítés, szakemberképzés, díjcsökkentés stb.) történtek fejlesztések, és ennek köszönhetően sok területen indult meg a fejlődés, azok iránya, hatékonysága és eredményei ma még több helyen nem adnak okot maradéktalan elégedettségre.
Ennek egyik példája, hogy az utánpótlás-korosztályokhoz tartozó gyerekek –7-től 19 éves, de különösen 9-től 17 éves korig – nem töltenek elégséges időt a játékkal; nem vesznek részt elegendő számú foglalkozáson, nem feltétlenül megfelelő a versenyeztetést szolgáló eseményeken (tornák, bajnokságok, kupák mérkőzésein) a pályán, játékszituációban általuk eltöltött időtartam. Ad abszurdum: nem találkoznak elégszer a labdával. Márpedig alapigazság, hogy a labdarúgósportban az intenzív játéknál, az ízig-vérig történő focinál nincs hatékonyabb edzés.
A Pest Megyei Igazgatóság már javában dolgozik a jövő évi versenykiírások elkészítésén (is). Benkő Tamás megyei igazgató a következőképpen foglalta össze az általa irányított szervezet e témában felállított célkitűzését:
„A minél több korosztály minél több tagja számára történő versenyidőszak-növelés természetesen csak egy kiragadott példa; sajnos nem ez az egyetlen olyan területe labdarúgásunknak, ahol a jelenleg általánosan megfigyelhető, jellemző gyakorlaton változtatni, javítani, finomítani kellene futballunk további előrelépése, a felnövekvő gyerekek jó irányba ható nevelése, képzése érdekében.
Ugyanakkor sok-sok esztendő versenyszervezői tapasztalatával, a rendelkezésre álló eszközeink a cél érdekében való felhasználásával ez éppen az egyik olyan terep, ahol viszonylag gyorsan és nagy hatótávolságban tudunk a Magyar Labdarúgó Szövetség Pest Megyei Igazgatóság keretein belül munkatársaimmal lehetőséget teremteni az előrelépésre.
A csapatok számának emelkedésében egyébként komoly eredményt értünk el az elmúlt hét évben: míg 2010-ben 763 Pest megyei csapat vett részt szövetségi versenyrendszerben, addig ez a szám 2016 nyarán 1.368 volt, ami 79%-os növekedést mutat. [A 19 megye, valamint a főváros futballaktivitásában 2010 és 2016 között bekövetkezett csapatszám-változások szakáganként külön, valamint összesítve is a mellékelt 4 táblázatból ismerhetők meg:
1. labdarúgócsapatok; 2. futsalcsapatok; 3. strandlabdarúgó-csapatok; 4. csapatok mindösszesen]
A 2017/2018-as versenyévtől szeretnénk ezt a feladatunkat még koncentráltabban, még hatékonyabban, még több csapatot, még több labdarúgót bevonva elvégezni. A célunk, hogy a futball mindhárom szakágában – labdarúgás, futsal és strandlabdarúgás; de kiváltképpen az első kettőben – valamennyi korosztályra tekintettel úgy írjuk ki a versenyeket az előttünk álló 2017/2018-as versenyévre, hogy azok időben egymásra épülve az eddigieknél hosszabb, majdhogynem egybefüggő versenyidőszakot képezzenek.”
Azon sportszervezetek adott korosztályos csapatai (az U11-től a felnőtteken át – nyilván korántsem legfőbb célkorcsoportként, de a játék „kortalanságát” is szem előtt tartva – egészen az öregfiúkig), amelyek részt vesznek a hagyományos őszi-tavaszi labdarúgóversenyek mellett a téli futsal-, sőt akár a rövid nyári strandfociversenyeken is, tagjaik számára az elmúlt évtizedekben meghonosodott évente maximum 5–7, a versenynaptárat tekintve aktív hónapot jelentő időszakot akár 9–11 hónapos versenyidőszakra tudják megnyújtani.
Mindezt természetesen úgy, hogy a labdarúgás mellett a futsal- és a strandfociversenyeken való részvétel is – az MLSZ TAO-programja keretében biztosított díjcsökkentésnek köszönhetően – mindössze 10%-os költséget jelent.
Sőt: a sportszervezetek által április 30-ig – idén a határidő vasárnapja, majd a május elsejei munkaszüneti nap miatt május 2-án éjfélig – benyújtható sportfejlesztési programok (közismertebb nevén: az egyesület TAO-pályázata) keretén belül számottevő támogatás igényelhető minden egyes benevezett futsal- és strandlabdarúgó-csapat után, amelyek tényleges versenyeztetése esetén ezek a források lehívhatóak és szabályszerűen felhasználhatóak. [Erről részletesen a TAO-programok értékelésének 2017/2018-as alapelveit tartalmazó tájékoztatóban olvashatnak, itt:
http://www.mlsz.hu/wp-content/themes/mlsz/admin/admin_if.php?action=get-doc&id=133434]
Amennyiben a klub jelenleg, a pályázat beadásakor még nem is tudja minden kétséget kizáróan eldönteni, hogy el fog tudni indulni adott korosztályos csapatával pl. futsalbajnokságban, akkor is „vállalja fel” azt a TAO-pályázatában, legfeljebb ha nem tud részt venni, majd nem használja fel a támogatást. (A TAO-pályázatról részletesebben a
http://www.mlsz.hu/fejlesztesek oldalra kattintva tájékozódhatnak, vagy telefonon Rózsa Bálint TAO-s régiófelelősnél. Telefonszám: +36 30 774 26 92; e-mail:
rozsa.balint@mlsz.hu)
Jóllehet ezzel talán a klubvezetők többsége tisztában van, nem haszontalan itt is rögzíteni: nem csupán kimondottan futsal- vagy strandlabdarúgó-klubok pályázhatnak ezen szakági csapatok működtetésének támogatására, hanem azon sportszervezetek is, amelyek elsősorban nagypályás labdarúgócsapatokat versenyeztetnek, de a téli/nyári időszakban részt vennének az igazgatóság által indítandó futsal-/strandlabdarúgó-bajnokságban is. Sőt: adott klub a saját csapatába leigazolhatja más – akár több – egyesület labdarúgóját is, ha az a személy más sportszervezetnél még nem rendelkezik adott szakágra érvényes igazolással. (Amennyiben rendelkezik, a NYIÁSZ vonatkozó rendelkezései alapján átigazolhatja.)
További fontos információ, hogy a Pest Megyei Igazgatóság futsalbajnokságában (Futsal7végén) való indulás kiváltja a téli OTP Bank Bozsik-programbeli – egy-egy decemberi, januári és februári – futsaltornákon való kötelező részvételt az U11-es és az U13-as korosztályok esetében.
A Pest megyei kispályás – 2002 és 2007 között még 5+1-es, az elmúlt tíz évben már futsalrendszerben lebonyolított – versenyek aktivitása, vagyis az elindított korosztályos tornák és az azokon résztvevő csapatok számának emelkedése az elmúlt másfél évtized alatt kiemelkedő volt;
ezt ábrázolja mellékelt táblázatunk és grafikonunk.
Az MLSZ Pest Megyei Igazgatósága elkészítette a 2017/2018-as versenyévre vonatkozóan Pest megyében szervezett labdarúgó, futsal és strandfoci versenyek menetrend-tervezetét, amely ide kattintva érhető el.
Végezetül idézzük fel Dárdai Pál, korábbi 61-szeres válogatott labdarúgó, a magyar válogatott volt szövetségi kapitánya, jelenleg a német Bundesliga élmezőnyéhez tartozó Hertha BSC vezetőedzőjének gondolatait a futsal erényeiről.
Dárdai Pál szerint a Hertha BSC sikerének titka az is, hogy futsalos elemeket visz csapata játékába, s szerinte a magyar futball előrelépésében segíthetnének a futsalos elemek.
„Előbb-utóbb be kellene építeni őket a képzésbe. (...) Már kiskorban el kell kezdeni az oktatását értelmes testnevelő tanárokkal. Ha ebbe beépülne a futsal is, ha ez megvalósulna Magyarországon, az álom lenne. Nem a legkisebbeknél, hanem az eggyel nagyobbak, de sokat segít a gyors gondolkodás elsajátításában. (...)”
(Forrás:
http://www.nemzetisport.hu/nemet_labdarugas/dardai-pal-alom-lenne-ha-ez-megvalosulna-magyarorszagon-2494437)
Korábbi közleményünk e témában (benne tájékoztató a futsalcsapatok foglalkoztatásához felhasználható TAO-támogatás kihasználásának lehetőségéről):
- A Pest megyei futsal továbbfejlesztését is segítik a TAO-pályázatok
(
http://igazgatosagok.mlsz.hu/2017/04/12/a-pest-megyei-futsal-tovabbfejleszteset-is-segitik-a-tao-palyazatok)