A Pest megyei labdarúgás felnőtt versenyrendszere az elmúlt néhány évtized talán legnagyobb mélységű átalakítását éli majd meg a nyáron a Pest Megyei Labdarúgó Szövetség elnökségének tavaly júniusi, hosszas és alaposnak tűnő előkészítést követő döntése nyomán, amelynek leginkább kézzelfogható jele az I/B bajnoki osztály létrejötte lesz. A "hogyan tovább?" számos olvasónkat érdekli, böngészgetve az idei versenykiírásokat, megpróbálunk eligazítást nyújtani a feljutás-kiesés kérdésében.
A Pest megyei labdarúgás felnőtt versenyrendszere az elmúlt néhány évtized talán legnagyobb mélységű átalakítását éli majd meg a nyáron a Pest Megyei Labdarúgó Szövetség elnökségének tavaly júniusi, hosszas és alaposnak tűnő előkészítést követő döntése nyomán, amelynek leginkább kézzelfogható jele az I/B bajnoki osztály létrejötte lesz. A "hogyan tovább?" számos olvasónkat érdekli, böngészgetve az idei versenykiírásokat, megpróbálunk eligazítást nyújtani a feljutás-kiesés kérdésében.A 2008/2009. évi versenykiírások szerint az újonnan létrejövő Pest megyei I/B osztály 32 tagú lesz. A bajnokságok célegyenesbe fordulása előtt nem haszontalan összefoglalni, miként alakul(hat) a nyáron az egyes bajnoki osztályok összetétele. Szigorúan a versenykiírások alapján, mert a valóságban szokás szerint nyilván sok "egyéb" következmény (úgy mint visszalépés, alacsonyabb osztályba nevezés, NB III-ba történő felkérés, fúzió stb.) borítja majd még a "papírformát"...
Kezdjük "fentről": tekintettel a Veresegyház már borítékolt kiesésére az NB III, Mátra-csoportjából, a Pest megyei I. osztályból az "alapkieső" 15. és 16. helyezetteken (Délegyháza és Őrbottyán) kívül távozik a 14. helyen végző együttes (jelenleg ez a Budakalász) is. Ezek a csapatok az I/B osztályba kerülnek, oda, ahova a hét megyei harmadosztályú csoport bajnokai közül hat.
Itt meg kell állni egy-két bővebb körmondatra: a kiírás értelmében a hét "megye-hármas" bajnok között felállított százalékos erősorrend 6. és 7. helyezettje oda-visszavágón dönti el, melyikük jut az I/B, és melyikük csak a II. osztályba. (Mindez azért születhetett meg ilyen nyakatekerten tavaly májusban, mert akkor még nem lehetett tudni, hány csoportban zajlik majd a harmadosztályú küzdelemsorozat augusztustól...) Erre az osztályozóra aztán nem biztos, hogy szükség lesz, lévén, ha akad akár csak egyetlen egy olyan csapat, aki nem vállalja majd az I/B-s indulást, akkor automatikusan ezen "hetedik" III. osztályú bajnok nyer kvalifikációt. Amennyiben mégis valamennyi, az I/B osztályra jogot szerzett klub vállalja az indulást, akkor a szezon előtt ezt a két osztályozót meg kell majd rendezni.
Folytatva az I/B-s "összeírást" (a fentiek értelmében jelenleg 9 csapatnál tartunk a 32-ből, tehát fennmarad 23 hely), a megyei II. osztály három csoportjának 2-8. helyezettjei (összesen 21 gárda), valamint a 9. közül a százalékosan első és második lesz tagja az új osztály mezőnyének.
Egy szinttel lejjebb tekintve, a megyei II. vonal összesen 42 tagja (három, egyaránt 14 csapatos csoport) áll majd a most zajló bajnokság 9. helyezettjei közül a leggyengébből, a 10-14. helyezettekből (ez eddig összesen 16 csapat), valamint a mostani harmadosztály 2-4. helyezettjeiből (ez további 21, összesen már 37 együttes), végül az 5. pozícióban végzettek között felállított erősorrend 1-5. helyezettjéből (további 5 klub), amely együttesen teszi ki a 42 indulót. Az indulás, és így már a nevezés alapfeltétele a második ligában az U19-es csapat versenyeztetése, erről nem szabad elfeledkezni. Olyannyira nem, hogy a versenyrendszer ezen a módon történt finomítása voltaképpen éppen azt a célt hivatott elsősorban szolgálni, hogy minél több U19-es együttest lehessen bevonni a felnőtt bajnokságokkal megegyező, elfogadható mérkőzésszámot és rendszerességet biztosító lebonyolítási formába.
Amennyiben valamelyik osztályban nem jön össze a szükséges számú nevező, abban az esetben az elnökség - a versenybizottság javaslatára - dönthet a feltöltésről: az ezt követő felkérések sorrendje a már több helyütt említett, többcsoportos bajnoki osztályban azonos helyezést elérők százalékos erősorrendjében történhet.
Amiről fentebb ugyan nem esett szó, bár valószínűleg mindenki előtt egyértelmű: a Pest megyei I. osztály friss bajnoka, a Dunakeszi Vasutas az NB III-ba kerül (ha vállalja), míg a három "megye-kettes" bajnok - a már befutott Kerepes, Szigetszentmárton és az Újlengyel vagy az Újhartyán - a megyei I. osztály tagja lesz a nyártól. Azé a megyei I. osztályé, amely változatlanul 16 csapattal rajtol majd augusztusban.
Ennyire egyszerű. Egyszerű?...
Kapcsolódó anyag: Előzetes tudnivalók a 2009/2010-es versenyévről + grafikon