Csank János, a november 30-án és december 1-jén Füzesgyarmaton megrendezendő regionális selejtezőtornára készülő Pest megyei amatőrválogatott szakmai igazgatója a hétvégén, Dunakeszin megtekintette a megyei I. osztályban az ősz rangadóját, amely a vendég Viadukt-Biatorbágy 1–0-s sikerét hozta a hazaiakkal szemben. Az egykori szövetségi kapitány nem titkoltan a keret összeállításakor még szóba jöhető labdarúgók teljesítményét figyelte árgus szemekkel.
A találkozót követően a mesteredző – a találkozóra ugyancsak kilátogató Benkő Tamással, az MLSZ Pest megyei igazgatójával közösen – még sokáig időzött az impozáns Magyarság Sporttelepen, lévén előbb a kiszemelt játékosok vezetőivel (Temesvári István elnökkel és Kecskés Zoltán szakvezetővel dunakeszi, míg Galántai Zsolt ügyvezetővel biatorbágyi oldalon) egyeztetett azok meghívásáról, majd magukkal a labdarúgókkal is váltottak néhány szót. Csank János készséggel osztotta meg tapasztalatait honlapunkkal.
– Hogy tetszett önnek az ősz "megye-egyes” csúcsrangadója?
– Színvonalas, jó kis mérkőzés volt. Az első játékrészben a hazaiak előtt több lehetőség adódott, majd a folytatásban inkább a Biatorbágy állt bele jobban a találkozóba. Mint minden, ehhez hasonlóan komoly téttel bíró összecsapás háromesélyes, s ez igaz volt erre a kilencven percre is, amelyet végül nem érdemtelenül nyertek meg a vendégek.
– Milyen poszton, posztokon figyelt meg játékosokat?
– Elsősorban belső védőt néztem, a szakmai stábbal oda keressük még a legjobb megoldást. A Biatorbágyban futballozó Stadler Bence például kifejezetten jó benyomást tett rám. Több játékost is ismertem korábbról a két együttes keretéből, akiket a soron következő edzésre is meghívunk. Úgy általánosságban véve, az általam kiszemeltek közül többekről – akár a korábbi mérkőzéseken, akár most, ezen a találkozón – sajnos kiderült, hogy nem vehetők számításba, mert a szabályok nem teszik lehetővé a szerepeltetésüket.
– Ha már itt tartunk, ön szerint ez gátolja a megfelelő kiválasztást?
– Tudomásul kell venni, ezek a szabályok, amelyeket be kell tartani, de úgy gondolom, nem minden esetben mondható szerencsésnek. Meglátásom szerint, ha egy kiszemelt labdarúgó élettani paraméterei, a tehetsége, valamint a futballtudása megüti a kívánt mércét, akkor ne jelentsen problémát az életkora, vagy az, hogy egyszer, valamikor régen profi szerződéssel rendelkezett. De mivel az UEFA (Európai Labdarúgó Szövetség) ezen szabályok alapján írta ki az amatőrválogatottak vetélkedését, természetesen ehhez igazodunk.
– A hétvégit megelőző, 13. fordulóban Biatorbágyon tekintette meg a vecsésiek vendégjátékát, amelynek kispadján egy korábbi Pest megyei válogattat irányító tréner, Vincze Gábor ült. Ott milyen benyomásokat szerzett?
– Jó meccs volt, amelyen a Biatorbágy kapusának kiállítását követően egy félidőn keresztül mezőnyjátékos védett a házigazdánál. A Vecsés élt is az adódó lehetőséggel, ami kellően megmutatta a csapatban rejlő erőt. Ugyanakkor a Biatorbágy egy rutinos és stabil együttes, amely ettől az epizódtól nem omlott össze. Bevallom, előzetesen nem tudtam, hogy ők az őszi elsők tabellán. A látottak alapján minden esélyük megvan a bajnoki cím megszerzésére is, ha úgy alakul, bízom benne, nem fogják követni azt a sokfelé tapasztalható – elfogadhatatlan – tendenciát, hogy feljutnak, majd végül mégsem vállalják a magasabb osztályú szereplést, hiszen alkalmasak a harmadosztályra.
– Az előttünk álló hétvégén zárul a Pest megyei bajnokságok őszi idénye. Tudja már, hogy melyik mérkőzést fogja megtekinteni?
– Nem, még nem döntöttem el. Nyilván nagyban függ a csütörtöki gödöllői edzéstől, ahol több fontos döntés is születik majd a keret összetételét illetően, és még a megyei másodosztályból is várunk labdarúgókat.
(Csank János képünkön az MLSZ Pest Megyei Igazgatóság ünnepi évzáróján a Pesti Megyeháza Dísztermében 2014. december 19-én, miután a Pest megyei amatőrválogatott irányításával a országos bajnoki címet szerzett (2. Borsod-Abaúj-Zemplén megye; 3. Győr-Moson-Sopron megye; 4. Fejér megye).
Kovács Krisztián