A nevezések összesítése és a hiánypótlások befogadása után az MLSZ Pest Megyei Igazgatóság Versenybizottsága beosztotta, hogy mely egyesületek indulhatnak a 2020/2021. évi Pest megyei férfi felnőtt nagypályás labdarúgó-bajnokságok egyes osztályaiban.
I. osztály
Az MLSZ Elnökség ELN-55/2020 (05.04.) számú határozatának köszönhetően az elmúlt (csonka) szezon eredményei alapján az I. osztályból feljuthatott volna az NB III-as bajnokságba a Viadukt SE, ám a biatorbágyiak nem éltek a lehetőséggel. Mindezzel párhuzamosan a Dunaharaszti MTK kiesett az NB III-ból, s mivel a csapat a III. osztály feltöltése során sem került sorra, ezért a ’Haraszti is a „megye-egybe” lett beosztva. A szezon befejezése előtt visszalépett Nagykőrösi Kinizsi SE nem nevezhetett a megyei élvonalba – más kérdés, hogy a klub sehol sem indított csapatot ebben az évadban. Nem nevezett továbbá a megyei I. osztályra a II. osztályba visszalépő Szentendre VSE és az indulási szándékát első körben jelző, de végül valamennyi szintről visszalépő Törökbálinti TC. 16+1–3=14.
A két üres helyre a másodosztály listavezetői, azaz a Budakalászi MSE és a Felsőpakonyi KSE lettek felkérve, amely klubok örömmel vállalták is a legmagasabb megyei szinten való indulást.
II. osztály
A fentebb megnevezett feljutók mellett távoztak még a II. osztályból a szezont idő előtt befejezők, azaz a Kartal SE és a Verőce SE, míg érkezési oldalon megjelent az alánevező Szentendre. 32–4+1=29.
A három üres helyre a harmadosztály „bajnokai”, azaz az Albertirsa SE, a Dunabogdányi SE és a Szigethalom SC lettek felkérve, amely klubok boldogan vállalták is az eggyel magasabb szinten való indulást.
III. osztály
Az előbb felsorolt feljutók mellett távoztak még a III. osztályból a szezont idő előtt befejezők, azaz a Dunaharaszti MTK II., az UFC Gyömrő II. és a Vácrátóti KSE. A III. osztály létszámcsökkenése azonban itt nem állt meg: a Dánszentmiklós alánevezett a IV. osztályba, a Pilis II. eltűnt a színről, míg Sóskúton új egyesületet alapítottak (amelynek – a szabályok értelmében – a legalsó szinten kell indulnia), továbbá – mint azt fentebb már említettük – nem nevezett a Nagykőrös II. sem. 48–10=38.
A tíz üres hely feltöltéséhez a tavalyi negyedosztályú csoportok ötödik helyezettjeiig kellett menni. Többek között azért, mert a Délnyugati csoport első helyén záró, de végül nem nevező Törökbálinti TC II-t, a Délkeleti csoport élén végző, de újjáalakuló Hernádi SE-t, valamint az Északnyugati csoportban harmadik helyet elért, de szintén nem nevező SZVSE II.-Tahitótfalut nem lehetett felkérni, míg az első húszból (17-ből) nyolcan nemet mondtak a lehetőségre. Végül is a következő klubok lettek a befutók (melyek listáját a feltöltés sorrendjében közöljük a helyezési számukkal és az elért százalékos mutatójukkal együtt): Gödi SE II. (1.; 100%), Turai TC (1.; 100%), Zebegény Garvittax (1.; 91,67%), BLSE Sportegyesület (2.; 87,50%), Mogyoród KSK (2.; 62,96%), Zsámboki SE (3.; 57,14%), SK Tóalmás (4., 62,96%), Nagykovácsi USE (4.; 62,96%), Szigetszentmiklós (4.; 54,17%), Budajenői KSE (5.; 59,26%).
IV. osztály
Összesen 52 csapat nevezett a legalsó osztályba, amelyből – ugye – tíz alakulat lett felkérve a megyei harmadik vonalban való szereplésre, azaz: 52–10=42.
Valamennyi osztály feltöltése az MLSZ hatályos Labdarúgás Versenyszabályzatának 19. § (1) bekezdés c) pont A2. alpontjaiban foglaltak szerint történt.
Összesítés
Hivatalosan 19 csapat tűnt el tavalyhoz képest a megyei mezőnyből és 11 jelent meg újként – de a valóságban ennél némileg árnyaltabb a kép…
Három egylet ugyanis be lett ugyan tavaly osztva a mezőnybe, de a valóságban sem az Érdi VSE II., sem a Vác-Deákvár SE II., sem a Veresegyház VSK II. nem indult el, azaz lényegileg nem léteztek, tehát az „eltűnt” gárdák száma hárommal csökkenthető (19–3=16). Ezen kívül van hét alakulat, amelyik tulajdonképpen egyszerre tűnt el és fel is… Ebből öt esetben viszonylag egyszerű a helyzet, mert Hernádon, Márianosztrán, Nagykőrösön és Sóskúton új klubot hoztak létre és a korábbit parkolópályára tették, míg a Dunaharaszti megyei szintre történő kiesésével megszűntette tartalékcsapatát. Két esetben már nem ilyen egyértelmű az eset, de szerintünk még mindig ebbe a kategóriába sorolandó: Törökbálinton a TC helyett a LASE nevezett a felnőttek közé (is), míg Vácrátótra egy fővárosi székhelyű klub (Futsal Tanoda) költözött. Azaz, eltűntek: 16–7=9, míg újak: 11–7=4. A kilenc hiányzó gárda: Bernecebaráti-Kemence (visszamentek Nógrád megyébe), Kartal SE, Kóka KSK, Nagykőrösi Kinizsi SE (II.), Pilisi LK II., SK Tóalmás II., SZVSE II.-Tahitótfalu, Törökbálinti TC (II.), UFC Gyömrő II. És a négy új alakulat: Dabas-Gyón FC II., Fogócska SE-Diósd, Fót SE II., Tura VSK.
Összegzésképpen elmondható, hogy annak ellenére csökkent öttel (nyolccal) a Pest megyei labdarúgó-bajnokságokban szereplő férfi felnőtt csapatok száma tavalyhoz képest, hogy a megyei bajnok nem ment fel az NB III-ba, sőt volt egy NB III-as kieső. Mindez pedig azért is érdekes, mert 2018 nyarán – ugyanezen struktúra mellett – még 55 csapat vágott neki a IV. osztályú évadnak a mostani 42-vel szemben…
A csoportbeosztásokkal is hamarosan jelentkezünk.