Mint ismeretes, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége idén a nyár második felében előbb a megyei társadalmi elnökök személyéről, majd ősszel a megyei elnökségek összetételéről döntött. Az ország 19 megyéje és Budapest közül négy helyen történt személycsere az elnökök személyét illetően. Pest megyében ezen a téren nem történt változás: a 2011 nyarán kinevezett Szlahó Csabának, Vecsés város polgármesterének szavaztak ismét bizalmat a Csányi Sándor által 2010 májusa óta vezetett országos sportági szakszövetség döntéshozói. A Sportszelet az új ciklus elején, a mozgalmas 2016-os esztendő végén kérte hosszabb lélegzetvételű beszélgetésre a sport- és településvezetőt polgármesteri irodájában. Szlahó Csaba, mint mindig, ezúttal is készségesen, a rá jellemző dinamizmussal és őszinteséggel válaszolt kérdéseinkre.
– Kezdjük beszélgetésünket egy kis visszatekintéssel: öt évvel ezelőtt milyen érzésekkel, gondolatokkal, elvárásokkal kezdett hozzá elnöki feladatainak ellátásához?
– Az igazat megvallva meglehetősen kevés fogalmam volt a labdarúgás irányításáról, vezetéséről, egyáltalán a bajnokságok szervezéséről
– vallotta be őszintén a Pest Megyei Társadalmi Elnökség irányítójaként második ciklusát kezdő Szlahó Csaba. – Azért vállaltam el ezt a megtisztelő feladatot, mert tudtam, a szakmai hátteret az igazgatóság tapasztalt kollégái adják, valamint szeretem a kihívásokat is, márpedig ez annak tűnt. Ráadásul a sportág irányításában a nagyobb átalakítások első lépései is akkor történtek.
– Mire gondol?
– Nagyon jót tett az amatőr labdarúgásnak, hogy az elavult, régi struktúra helyére a Magyar Labdarúgó Szövetség 2010 tavaszán hivatalba lépő, Csányi Sándor úr vezette elnöksége – teljes körű átvilágítás után megőrizve a korábbi rendszer értékeit és annak működőképes részeit – egy teljesen új alapokon nyugvó szervezetet hozott létre. Azzal, hogy a megyei igazgatóságokra bízta a központi irányelvek mentén ellátandó operatív munkát, alapvetően változott meg az addigi helyzet, és a legtöbb megyében – de Pest megyében biztosan – olyan emberek kezébe került az érdemi szakmai irányítás, akik a futball minden területén lelkiismeretesen és előremutatóan tevékenykednek.
– Mit tart a legnagyobb eredménynek, amit az ön által vezetett elnökség előző regnálása idején elért?
– Soha ennyi komplexum, öltöző és labdarúgópálya nem épült és újult meg korábban, mint ebben a periódusban. Ami pedig fontos, és külön büszkeséggel tölt el, az az, hogy arányosan juttattunk el és ítéltünk oda támogatást a biztosabb háttérrel rendelkező egyesületek és a szerényebb költségvetéssel gazdálkodó klubok részére egyaránt.
– November 25-én, a Magyar Labdarúgás Napján az Airport Hotelben alakult meg a Pest Megyei Társadalmi Elnökség – 2011 novembere után immár másodízben az ön irányításával. Ezzel formálisan is megkezdődött második elnöki ciklusa, amely az MLSZ elnökségétől kapott kinevezések értelmében 2020. június 30-ig tart. Miként tekint az előttünk álló időszakra?
– Minden hosszú út egy apró lépéssel kezdődik, úgy értékelem, hogy az eddig megtett úton hozott döntések igazolják az MLSZ és a megyei igazgatóságok elvárásait; rengeteget fejlődött a hazai amatőr labdarúgás. Ez igaz a versenyszervezésre, a klubok támogatására és az infrastrukturális háttér megteremtésére is. Mindenképpen ezt az irányvonalat kell folytatnia az MLSZ-nek, és ezt szolgálva kell dolgoznia mindenkinek – nekünk is –, aki a szervezet bármely’ szintjén felelős feladatot végez. Természetesen minden területen vannak korrekcióra szoruló részek – említhetném például az edzőképzés esetében, hogy a régiónkban több képzésre volna szükség –, amelyekben mihamarabb finomítani kell, de az irány egyértelműen jó.
– Mekkora szerepe van véleménye szerint az amatőr futballnak a mai magyar labdarúgásban?
– Óriási, ez adja a bázisát az egész sportágnak. Az amatőr futballista gyermekekből lesznek a profi labdarúgók, ezért ha jó klub- és válogatott focit akarunk látni, akkor az amatőr futballra rengeteget kell áldoznunk. De ugyanúgy belőlük lesznek – ráadásul potenciálisan jóval nagyobb számban – a nézők, a gyermeküket fociedzésre irányító szülők, a labdarúgást támogató vállalkozók is. Ezért tehát az amatőr és utánpótlás futball szerepe és jelentősége megkerülhetetlen. A nyári sikeres Eb-szereplés pedig megmutatta a labdarúgás erejét, nincs még egy olyan dolog a világon, ami ilyen elementáris érzelmeket tudna kiváltani széles tömegekből. Szerintem nem is lehet kérdés, hogy a sportág egészének fejlesztése nemzeti ügy.
– Hamarosan beszélünk a nyári, franciaországi Európa-bajnokságról is, előtte viszont érdekelne, hogy hol helyezné el a mai magyar labdarúgás térképén a Pest megyei futballéletet?
– A Pest megyei labdarúgás egyértelműen az MLSZ egyik zászlóshajója. A legnagyobb, legaktívabb megye a legtöbb versenyengedélyes játékossal, a legtöbb sportszervezettel, a legszélesebb versenyrendszerrel, jól működő – köztük a
Sportszelet révén egyedülálló – kommunikációs felületekkel. Ezek jellemzik a régiónkat. Felöleljük a labdarúgás teljes szegmensét, hiszen a nagypályás futball mellett a futsal, a strandfoci és a női labdarúgás területén is kiemelkedő eredményeket produkáltunk az utóbbi években.
– További négy évre szavaztak önnek bizalmat. Miben lehet más az elkövetkezendő időszak a mögöttünk hagyott fél évtizednél?
– Bízom benne, hogy mindazok a reformok, amelyek átalakították az utánpótlás-nevelést, beérnek és egyre több tehetség kibontakoztatásában tudunk segítséget nyújtani. Amiben viszont még mindenképpen erősödnünk kellene, az az MLSZ-nek az amatőr labdarúgás fejlődéséért tett erőfeszítéseinek propagálása. Ugyanis rengeteg eredményt értünk el a falvakban, városokban, országszerte, és mégis: az emberek csak a stadionépítésekről beszélnek, mintha csak azokat fejlesztette volna az állami és sportvezetés. Pedig 2011 óta a létesítmény-fejlesztési program keretében több tízmillárd forint értékben újultak meg öltözők, épültek pályák, települtek locsolórendszerek a legkisebb csapatoknál is az ország minden részén. Ezek a fejlesztések pedig nem lehettek volna ilyen zökkenőmentesek, ha a társadalmi elnökségek tagjai nem konstruktívak – ezért nekik is mindenképpen köszönet jár.
– Lévén a futball mellett a politika területén is képviselteti magát, megkerülhetetlen a kérdés: mekkora szerepük lehet, illetve kell, hogy legyen az önkormányzatoknak az amatőr futballban és az utánpótlásképzésben?
– Talán még maguk az önkormányzatok sem gondolnák, hogy milyen jelentős: nagyon meglátszik egy településen, ha szereti és támogatja a sportot az adott önkormányzat. A központi finanszírozás mellett a klubok fenntartása, az infrastruktúra működtetése többnyire rajtuk, rajtunk múlik. Szerencsére Pest megyében a legtöbb helyen belátták, hogy a sport, így a labdarúgás is jó befektetés mind az egészségmegőrzés, mind a szemléletformálás, mind a közösségépítés területén.
– Több Pest megyei rendezvényt megtisztelt személyes jelenlétével a közeli és a távoli múltban egyaránt; milyen emlékekkel gazdagodott ezen alkalmakkor?
– Ezek az események jót tesznek az amatőr labdarúgásnak, legyen szó a Pest Megyei Kupa- vagy éppen a szuperkupa-döntőről, a Gólkirályok Gálájáról vagy például a Grund Road Showról. Egyrészt összehozzák a labdarúgás megyei szereplőit és támogatóit, másrészt az országosan híres, elismert jelen- és egykori sztárfutballisták és szakemberek megjelenése hatalmas motivációt jelent a fiatal labdarúgóknak, nem beszélve arról, hogy a teljesítményért járó elismerésre mindenkinek, minden szinten szüksége van. Korábban, tehát már 2011 előtt is sok-sok remek kezdeményezése volt a Benkő Tamás akkori főtitkár, mostani igazgató által irányított Pest Megyei Labdarúgó Szövetségnek, és ez a fajta innováció azóta sem hagyott alább, sőt. Az utóbbi években immár a Pest Megyei Társadalmi Elnökséggel közösen sikerült újabb kiemelt igazgatósági projekttel gazdagítani a labdarúgás népszerűsítését szolgáló eszközeink tárházát, a gólkirályok ünnepségét például 2012-ben, tehát már az új érában rendeztük meg első ízben. De említhetném a megyehatárainkon jóval túlmutató futballindulónkat, az idén október 19-én fantasztikus dalbemutató keretében az impozáns Dabasi Utánpótláscentrumban útjára bocsátott ,,Piros-fehér-zöld” című EDDA-számot. E csodálatos játék népszerűsítése, az abban kiemelkedően teljesítők elismerése hivatás- és küldetéstudatunk szerint is kiemelt feladatunk, így túl a mindennapos szakmai munkavégzésen, ezen a területen is folytatjuk a munkát.
– A hazánkban szerencsére egyébként is népszerű futballnak alighanem még nagyobb támogatást adott a válogatott imént már említett Európa-bajnoki szereplése. Ön hogyan élte meg a menetelést?
– Óriási szüksége volt már egy kis sikerélményre nem csak a magyar labdarúgásnak, de a magyar társadalomnak is, ez az Európa-bajnokság többek között megmutatta a labdarúgásban rejlő erőt és a sportág népszerűségét. Én sem éltem át ehhez hasonló futballélményt 1986 óta, fantasztikus érzés volt több ezer emberrel együtt szurkolni a sörsátrakban, az utcákon és a tereken. Az eufória az ország számos pontján magyarok százezreinek okozott feledhetetlenül boldog pillanatokat.
– Mit vár a világbajnoki selejtezők 2017-es folytatásában a nemzeti csapattól?
– Csak annyit, mint az Európa-bajnokságon: tisztes helytállást és teljes odaadással, szívvel-lélekkel történő játékot. A feröeriek elleni kinti döntetlen és a remek játékkal, mégis szerencsétlenül elveszített Svájc elleni hazai meccs után az esélyünk csökkent a kijutásra, de azt előzetesen is tudtuk, hogy sokkal nehezebb lesz, mint az Eb-re vezető út volt, hiszen Franciaországba 24 európai válogatott juthatott ki, míg Oroszországba csak 13 szerezhet kvalifikációt.
– Ha már esélylatolgatásokba bocsátkozunk, a válogatott csoportja mellett alighanem a Pest megyei I. osztály küzdelmeit is érdeklődve figyeli...
– Amennyire időm engedi, próbálom követni a Vecsés szereplését, ha tehetem, személyesen, a helyszínen is drukkolok a csapatnak.
– Az utóbbi években rendre megtréfálta valaki a vecsési együttest. Az idei szezonban – különösen, hogy a téli szünetet a tabella élén töltheti a gárda – meglehet a hőn áhított feljutás?
– Az elmúlt bajnokságokban is szépen helytálltak labdarúgóink, mindig ott voltak a dobogón, olykor az első hely közvetlen közelében. Ebben a szezonban valóban jó esélyünk van az aranyéremre, bízom benne, hogy ezúttal sikerül az osztályváltás és nyártól ismét NB-s labdarúgócsapata lesz városunknak.
– Milyen célok lebegnek a klub vezetőinek szemei előtt?
– Lehet szőni komoly álmokat, de előtte mindig reálisan kell értékelni a lehetőségeket. Azt gondolom, nekünk az NB III-as szereplést kell kivívni, és hosszú távon egy stabil, harmadosztályú alakulat kialakítása lehet a feladat.
– Végezetül mit kíván, mit üzen a Pest megyei labdarúgásban élő és dolgozó embereknek?
– Egyrészt szeretném megköszönni mindenkinek a munkáját, aki az elmúlt években bármilyen formában dolgozott az amatőr labdarúgásért és annak fellendítéséért. Másrészt kérném a lelkesedésüket és támogatásukat a jövőben is, mert nélkülük nem érhettünk volna el ilyen sikereket. Jó egészséget és a közelgő ünnepekre tekintettel boldog karácsonyt, valamint eredményes új esztendőt kívánok mindenkinek, sporttársi üdvözlettel!